. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Carvingové lyže

Carvingové lyže sjezdové, carving ski

Bývaly časy, kdy se ještě sjezdové lyže dělily na „ty normální" a carvingové. To už dnes neplatí. Samozřejmě vzniklo mnoho dalších druhů lyží, které carvingové nejsou, ale pokud jde čistě o „klasické" sjezdovky, nalezneme jejich rovné varianty jen zapomenuté na půdě nebo u popelnic.

Nedá se s jistotou říci, že staré dobré lyže byly špatné. Zvláště když přihlédneme k tomu, že na takových lyžích se jezdilo naprosto odlišnou technikou - nejprve se jezdilo stylem, který navazoval na telemark, pak následoval přívratný rotační oblouk, nakonec tak známá rakouská škola.
Lyže se ale tak jako tak pokaždé dostaly do smyku, k čemuž jejich tvar sloužil ideálně. S vynálezem snowboardu a techniky jízdy na něm ale vznikl nápad, že podobným způsobem by se dalo jezdit i na lyžích. A tak vznikly lyže s novým podivným tvarem (zpočátku ale o dost méně vykrojené, než známe dnes) a také zcela nový styl - carvingový oblouk, inspirovaný obloukem snowboardovým. Tyto lyže začaly pronikat do závodního lyžování na přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století, přičemž jedny z prvních byly modely Elan Parabolic a Kneissl Ergo.
Od té doby se prosazují stále více a v roce 2000 se už závody na jiných lyžích nejezdí, a to platí nejen pro závodníky, ale samozřejmě i pro rekreační lyžaře. co se týče značek, nenalezli byste žádnou, která carvingové lyže nevyrábí.

Carvingové lyže se tedy vyrábějí ve všech variantách - od závodní, přes sportovní až po rekreační; vyrábí se i dámské varianty a samozřejmě juniorské a dětské.
V zásadě se liší na slalomky a obřačky (podle délky oblouku a tedy i délky lyže). Důležitým parametrem všech carvingových lyží je tzv. rádius. Jde o číslo (uvedené na každé lyži), které v metrech udává poloměr pomyslného kruhu, který lyže vykrouží na sjezdovce. To tedy znamená, že čím je toto číslo vyšší, tím je lyže určena pro delší oblouky.
U slalomek toto číslo dosahuje maximálně třinácti metrů. U obřaček se rádius pohybuje od patnácti do pětadvaceti nebo až sedmadvaceti metrů. Závodní lyže pro sjezd mohou mít toto číslo i o něco vyšší. Závisí také na délce lyže (tedy když je delší, je i rádius o něco větší).

Výběr carvingových lyží závisí samozřejmě na vaší zdatnosti. Můžete si vybírat z výše uvedených variant. Nejdůležitějším kritériem pro výběr, je výška - slalomky vybírejte o pět až dvacet centimetrů kratší než vaše postava, obřačky naopak mohou být stejně dlouhé jako vy, případně i o pět až deset centimetrů vyšší (záleží na vaší zdatnosti).

Pokud jste naprostí začátečníci (případně učíte lyžovat své děti), doporučuje se učit se carvingový oblouk už od začátku. Když totiž začnete jezdit smykem, špatně se budete tyto návyky odnaučovat. Problém mohou mít lyžaři, který tento carvingový oblouk neumí. Celý život se učili smyk a nemohou si zvyknout. Samozřejmě je to problém, protože tak, jako na rovných lyžích uděláte carvingový oblouk jen s vypětím všech sil, platí to stejně i obráceně. Vykrojené lyže tím ztrácejí smysl. Někteří lyžaři, kteří se nechtějí smyku vzdát, si proto vybírají lyže s co největším rádiusem, které se tomuto stylu tolik nepříčí. Ale mnohem lepší samozřejmě je si zaplatit alespoň pár hodin v lyžařské škole a carvingový oblouk se naučit. A nemusí to být nutně z důvodu „že tak přece jezdí všichni". Carving je mnohem dynamičtější, mnohdy zábavnější a koneckonců, když se mu správně naučíte, i jednodušší.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu