. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat carvingové lyže, správná délka carvingových lyží

Jak vybrat carvingové lyže, správná délka carvingových lyží

Dříve, dokud se ještě jezdilo na klasických rovných lyžích, se délka vybírala úplně jinak. Lyže tedy byly vždy delší než výška lyžaře, a to minimálně o deset centimetrů. Dokonce svého času panovala představa, že čím delší lyže jezdec má, tím větší borec je.
To už teď s příchodem carvingových lyží neplatí. I když si lidé v začátcích carvingu na tuto skutečnost zvykali jen stěží. Je pravda, že když jste zvyklí mnoho let lyžovat na rovných a dlouhých lyžích a najednou není k dispozici nic jiného než ty „zahnuté", zpočátku si máte tendenci vybírat spíše ty delší. Jenže to je právě chyba. Pokud jsou carvingové lyže delší, než mají být, mnohem hůř se na nich jezdí, zvláště začátečníkům a těm, kteří jsou zvyklí jezdit kratší oblouky.

Jak si carvingové lyže vybrat?
Záleží především na výše zmíněném stylu, respektive délce oblouků, na kterou jsme zvyklí. A samozřejmě také na naší lyžařské zdatnosti - na kratších lyžích se lépe manévruje.

Jak tedy vybrat lyže podle stylu?
Carvingové lyže mohou být buď určeny pro kratší oblouky (slalomky), pro delší oblouky (obřačky) nebo pro univerzální ježdění (allmountain, allround, rekreační).
Slalomky by měly být o pět až dvacet centimetrů kratší než výška postavy lyžaře. Začátečníkovi se vyplatí zpočátku pilovat techniku na měkčích, kratších a tedy hodně točivých lyžích. Tedy na lyžích rekreačních, které (zvláště pokud se pohybují ve vyšších cenových relacích) bývají poměrně kvalitní a u začátečníka nehrozí, že by se rychle „vyjezdily".
Pokud jste v lyžování pokročilí, můžete sáhnout po delší variantě slalomek a také po sportovním nebo dokonce závodním modelu, které jsou dražší, tvrdší a také kvalitnější a zdatní lyžaři se na nich nebudou nudit.
Obřačky jsou určeny pro delší oblouky a jsou také delší (a mají vyšší číslo označující rádius, tedy vykrojení lyže). Obecně se má lyže pro obří slalom pohybovat v rozmezí od pěti do patnácti centimetrů nad výšku vaší postavy. Pokud má nižší rádius, volte raději kratší variantu.
To samé platí pro méně zdatné lyžaře, kteří by měli na příliš dlouhých a málo točivých lyžích problémy.
Dalším pravidlem je, že čím menší oblouk, tím menší rádius a naopak, a to i u obřaček. Samozřejmě, pokud jste méně zdatní, vyplatí se sáhnout po těch o něco kratších a také měkčích variantách. Zkušení lyžaři naopak mohou sáhnout po tvrdších sportovních nebo i závodních lyžích.

Lyže určené přímo pro sjezd najdeme v podstatě výhradně jen mezi závodními modely, takže jsou určené pro velmi zdatné lyžaře, zejména z řad závodníků. Běžný rekreační lyžař většinou stejně sjezdy nejezdí a pokud lyže na sjezd má, tak většinou jako druhé lyže.
Co se týče délky, měly by tyto lyže být o patnáct i více centimetrů, než je výška lyžaře, přičemž závisí na individuálních potřebách, ale třeba i váze jezdce. (Vyšší lyžaři volí delší a tvrdší varianty.) Lyže pro sjezd má také velký rádius, protože točivost je u ní jen minimálně důležitá.

Zohlednit délku carvingových lyží je při výběru velmi důležité. Rozhodně se ale nesmí zapomenout na pokročilost lyžaře a vybírat z modelů rekreačních, sportovně-rekreačních, sportovních a závodních podle svých možností.
Začátečníci by měly volit měkčí rekreační varianty a kratší délky a naopak - zdatní lyžaři mohou sáhnout po sportovních a závodních lyžích a mohou si dovolit i o něco delší varianty.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu