. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Crossky, skicross

Crossky, cross, skicross lyže sjezdové

Na začátek je potřeba si povědět, co to vlastně je skicross, a pro koho jsou crossové lyže určeny. Skicross je poměrně mladá lyžařská disciplína, která v podstatě spojuje klasické alpské lyžování s adrenalinem freeridu.
Závodní varianta tohoto sportu se jezdí na speciálně upravené trati, která je vytvořena tak, aby její profil připomínal náročný přírodní terén. Narazíte tedy na rozličné druhy zatáček, skoky, klopené zatáčky a terénní vlny. Obtížnost ještě zvyšuje fakt, že na trať vstupují zároveň dva nebo čtyři závodníci.

Pokud se skicrossu nevěnujete závodně, asi se jen těžko na podobnou trať běžně dostanete. Jedině na speciálních akcích nebo ve větších lyžařských střediscích, která bývají často vybavena různými parky pro snowboarding, freestyle nebo právě skicross.
Když tedy hledáte něco víc, než jen klasické sjezdové lyžování, rozhodně se poohlédněte po takto vybaveném středisku, kde budete moci vyzkoušet, co vaše crossky umějí. Jsou to ale lyže nejen pro adrenalinové nadšence, ale i pro všechny, kteří si rádi zajezdí jak na sjezdovce, tak mimo ni. Nebo jste už určitě někdy zažili situaci, kdy jste se na svých obřačkách tvrdě potýkali s neupravenou sjezdovkou. Nebo naopak jste na krásně upravených alpských pláních dostali chuť sjet si kopec ve volném terénu mimo sjezdovku. S crossovými lyžemi to půjde mnohem lépe. Jsou totiž konstruovány tak, aby byly schopny dobře sjet jak upravenou sjezdovku, jak i volnější terén.

Není dobré mluvit o crossové lyži jako o univerzálce. Tak tomu není, respektive taková lyže neexistuje. Nemůžete mít jedny lyže na slalom, sjezd i freeride, ale pokud se chcete tomuto ideálu přiblížit, sáhněte určitě po crossové lyži. I zde si můžete vybrat podle kvality a ceny (není třeba již nijak rozvádět, že cena klesá s kvalitou a obráceně). Za málo peněz můžete očekávat takzvanou univerzálku s crossovým charakterem, tedy lyži, na které budete moci sjet různé terény, ale nejlépe to stejně půjde na sjezdovce (taková lyže si poradí i se špatně upravenou a je vhodná i pro začátečníky).
Pokud to s crossem myslíte vážně, je lépe sáhnout po čistě crossových lyžích, případně sportovních crossových lyžích - pohybují se v různých cenových relacích. Platí, že v této kategorii seženete lyže o dost levněji, než třeba slalomky ve stejné kvalitě. Tyto lyže jsou dostatečně pevné, pružné a agresivní a můžete se na nich pustit do různých terénů. Navíc si s nimi velmi dobře zajezdíte na více či méně upravené sjezdovce. Lyže jsou také vyrobené z velice kvalitních materiálů - samozřejmostí bývá dřevěné jádro (či jádro z tvrzené pěny), velkou pozornost výrobci věnují výztuhám z pevných materiálů (karbon, nanovlákna, sklolaminát) a také na pružnost lyže. Aby zvládala jízdu v terénu, musí (stejně jako horské kolo) disponovat jistým odpružením.
Crossové lyže jsou také celkově tvrdší, což znamená, že nejsou tolik vhodné pro úplné začátečníky.

Někteří výrobci nabízejí crossové lyže s označením „cross carving". Znamená to, že jsou (více či méně, záleží na modelu a výrobci) vhodné taky na jízdu carvingovým obloukem po sjezdovce nebo terénu, který to dovoluje. Nabízejí je výrobci jako Elan, Salomon nebo Völkl. Další možností jsou lyže „supercross": ty nabízí ve vynikající kvalitě třeba Atomic nebo Blizzard a výborně si na nich zajezdíte na sjezdovce i v terénu.

Nezbývá tedy, než zhodnotit svoje nároky a schopnosti a pořídit si ty svoje. Při výběru dbejte především na svou výšku a délku lyží - měli byste vybírat lyže o deset až patnáct centimetrů kratší než jste vy, pokud jste zvyklí na dlouhé oblouky, můžete sáhnout i po stejně dlouhých nebo o něco vyšších.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu