. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Boty na lyže

Lyžařské boty, sjezdové lyžáky, obuv na lyže, přeskáče

Lyžařské boty nebo chcete-li lyžáky jsou jedny z nejdůležitějších částí lyžařského vybavení a jejich výběr bychom rozhodně neměli podcenit.
Podobně jako u klasických bot vás může špatný výběr velmi mrzet a poznáte to hned po prvním dopoledni stráveném na svahu, kdy budete proklínat špatně zvolenou lyžařskou obuv. Výrobci dnes nabízejí širokou škálu produktů, pojďme si tedy říct, jak vybrat lyžáky.

Typy lyžařských bot
V první fázi výběru je potřeba vědět, které ze tří základních kategorií lyžáků je pro vás nejvhodnější. Nejčastěji se setkáte s klasickými vícepřezkovými lyžáky, které jsou tvrdší a mají pevný skelet. SOFT neboli „měkké lyžáky" mají oproti klasickým výhodu ve větším pohodlí a také v jednoduchosti nazouvání - mají obvykle jen dvě či tři přezky. Tato kategorie je určena především pro rekreační lyžaře, kterým záleží více na pohodlí než na sportovních výkonech.
Třetíí kategorie RACE, čili závodní lyžáky, jsou rozhodně nejtvrdší nabízenou variantou. Díky pevné konstrukci může lyžař mnohem lépe přenášet sílu na lyže, to však na úkor pohodlí. Tyto lyžáky zvolíte, pokud máte sportovní ambice.

Dámské lyžáky
Většina výrobců již má na trhu i dámské modely lyžařských bot a nutno říci, že se vyplatí dát jim přednost před tzv. unisex botami, které většinou nejsou pro štíhlejší nohy žen vhodné. Lyžáky pro ženy mívají v názvu písmeno W (woman) nebo L (lady) a vyznačují se zúženým prostorem pro patu a chodidlo, nižší výškou a hmotností. Dalším typickým znakem jsou vyšší podpatkové klíny a u některých modelů i možnost nastavení šířky prostoru pro lýtka aby se tak předešlo problémům s prokrvením. Dámy jistě ocení i snahu některých výrobců nabídnou vetší počet barevných variant doplněných často i různými motivy.

Dětské lyžáky
Výběr lyžařské obuvi pro děti je poněkud složitější záležitostí už proto, že děti rychle rostou a mění se tak i velikost jejich nohou. Často se tak stává, že perfektně padnoucí dětské lyžáky jsou již další sezónu malé a je třeba koupit nové. To ale něco stojí a proto rodiče raději kupují lyžáky o něco větší, aby vydržely alespoň sezóny dvě či tři a volný prostor pak často vycpávají několika páry silných ponožek, což také není ideální řešení. Klasické lyžařské boty pro děti mají měkký skelet se sníženou holení která umožňuje vzpřímený postoj, který je u začínajících lyžařů přirozený.

Výběr lyžařské obuvi
Po zvolení vhodné kategorie zbývá přikročit k tomu nejdůležitějšímu, tedy k výběru konkrétního modelu od konkrétního výrobce. Samozřejmě nelze doporučit jeden určitý model pro každou kategorii a proto je třeba se držet několika důležitých zásad, které jsou klíčové pro správný výběr lyžařských bot.

Častou chybou je volba špatné velikosti, kdy kupující vybírá příliš velké boty v domnění, že potřebuje dost místa na silné zimní ponožky. Lyžáky se vybírají přesně na velikost nohy, nebo max. + 0,5 cm volného prostoru, u dětí až + 1 cm, naopak u sportovních lyžáků by neměl být volný prostor žádný. Není potřeba se obávat, že by se do boty nevešel alespoň 1 pár kvalitních teplých ponožek.

Při samotném zkoušení boty je třeba především po určitý čas v lyžácích zůstat a také se v nich několikrát projít. Některé problémy a nepříjemnosti se totiž nemusí objevit nutně ihned po nasazení boty.

Ve vhodné velikosti nesmí lyžák nikde tlačit, dřít či škrtit, ale zároveň by se noha v botě neměla téměř hýbat. Klidně vyzkoušejte několik různých modelů od více výrobců a to i když si myslíte, že právě zkoušený model je ideální -vždycky můžete najít ještě pohodlnější a lepší lyžák. Důležité je vybrat nejprve několik vhodných, dobře padnoucích modelů a až pak hledět na cenu, ne naopak. Za cenu ušetřenou v obchodě s lyžařským vybavení, můžete draze zaplatit v zimě na sjezdovce. Rozhodně se nevyplatí s výběrem spěchat, udělejte si čas a vyzkoušejte co nejvíce modelů.

Doplňkové funkce
Dnešní modely často mívají navíc několik druhů doplňkových funkcí, jde například o přepínání mezi módem chůze a lyžovaní. Při přepnutí na první mód (walk) se uvolní komín a umožní se tak jeho náklon při chůzi. Další častou funkcí je canting, neboli přizpůsobení odklonu komínu podle potřeb lyžaře. U luxusních modelů lyžařských bot se můžeme setkat i s vyhříváním, což je velmi příjemná funkce, zvláště pokud trávíte na sjezdovkách celý den. Všechny tyto funkce jsou užitečné, nicméně hrají spíše vedlejší úlohu při výběru bot.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu