. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Běžecké lyže
Běžecké lyže: Závodní běžky, race Sportovní běžky Turistické běžky Klasické běžky Skate běžky, na bruslení Univerzální běžky, combi Backcountry běžky Fitness běžky Dámské běžky Juniorské běžky, dětské Běžecké sety

Běžecké lyže, běžky - typy, druhy, varianty, rozdělení, rozlišení

Pod pojmem běžecké lyže si většina lidí představí jejich nejtypičtější variantu - sportovní, případně turistické běžky, se kterými se setkáváme při každém zimním pobytu v horách nebo alespoň tam, kde je sníh.
Pokud ale nejsme skuteční fanoušci běžeckého sportu, tímto naše znalosti také většinou končí. Často nemají lidé běžky v oblibě, a to většinou díky neblahým zážitkům z lyžařských kurzů, kde se lopotili při celodenním výletě na vypůjčených běžkách. Ani tito odpůrci ale nemají důvod nezkusit tento sport znovu. Tím nejdůležitějším totiž je vybrat si takové lyže, které člověku padnou na tělo a nezpůsobí tím pádem žádné potíže.

Běžecké lyže se nabízejí v mnoha variantách, od těch klasických, které si pod tímto pojmem vybavíme asi všichni, až po lyže, které se běžkám podobají jen vzdáleně.
Každý, od závodníka po začátečníka, má tedy možnost vybrat si podle svého gusta. Zmínění závodníci sáhnou po závodních lyžích, vyrobených z nejlepších materiálů, jakými jsou karbon nebo nanovlákna. Tyto lyže se hodí opravdu jen pro velmi zdatné sportovce, jsou tvrdší a vyžadují mnohem více síly a perfektně zvládnutou techniku.
Chcete-li se závodníkům přiblížit, nebo téměř vyrovnat, není nic lepšího, než si vybrat sportovní běžky, někdy technikou zpracování srovnatelné s lyžemi závodními. Obě dvě tyto varianty si lze vybrat v modifikaci pro klasiku nebo skate podle toho, jakou techniku preferujeme. Samozřejmě lze zvolit i variantu combi, méně efektivní, ale výhodné řešení pro vyznavače obou stylů.

Pokud dáváte před bílou stopou přednost zasněžené lesní cestě a občas zajedete i do mírného terénu, jsou tu pro vás turistické běžky - pevnější a stabilnější lyže, které zvládnou stopu i terén.
Když vás lyžařská turistika chytí natolik, že se budete chtít vydat i do odlehlejších a zapomenutých částí horských hřebenů, sáhněte po backcountry běžkách, pevných odolných lyžích, častou s jednou nebo i dvěma hranami, někdy i mírným vykrojením. Můžete si vybrat z variant od stabilnější turistické lyže až po běžky, které se téměř blíží skialpovým lyžím.

Někdo naopak bere běžky čistě jako jeden z prostředků, jak si zlepšit nebo udržet kondici. Pokud patříte mezi ně, jsou tady pro vás fitness běžky, speciálně navržené tak, aby sloužily jako alternativa k ostatním kondičním sportům. Hodí se také pro všechny, kteří v teplém počasí holdují třeba joggingu. Jsou tedy dobrou volbou i pro ženy, zvláště začátečnice.
Když už je řeč o dámách, i na ně sportovní průmysl myslel, když teprve nedávno uvedl na trh běžky speciálně pro ženy. A to neznamená, že jsou to jen designové kousky pro princezny - dámské běžky se vyrábí ve všech variantách, od začátečnických až po závodní modely. Všechny jsou přizpůsobeny odlišnému postoji ženské postavy a tím pádem zaručují optimální jízdu.

Pro všechny zmíněné typy platí, že je třeba také dobře vybrat. Zejména je důležité zohlednit svoji výšku, váhu a lyžařské schopnosti.
U všech běžek platí, že čím lepší lyžaři jsme, tím tvrdší a delší lyže si můžeme vybrat. Dále je třeba věnovat pozornost stylu, který preferujeme. Běháni na lyžích nám může znepříjemnit i nesprávná délka holí a také špatně padnoucí boty.
Všemu zmíněnému je třeba věnovat pozornost. Dvojnásob to platí u lyží pro děti, které často nejsou schopny odhadnout, co jim sedí a musíme to učinit za ně.

Všechny další důležité informace se dozvíte z popisů jednotlivých druhů běžek. Teď už nezbývá než si vybrat ty svoje a vyrazit do bílé stopy (nebo mimo ni).

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu