. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Lyžařské sety

Lyžařské sety, lyže s vázáním

Lyžařský set znamená lyže s vázáním (přestože si mnoho lidí myslí, že se do tohoto pojmu zahrnují i hůlky a lyžařské boty). Pokud si půjdete vybrat lyže do obchodu, ať už to bude nějaký ten sportovní supermarket nebo menší kamenná prodejna, třeba i specializovaná na lyže, vždycky tady najdete právě především lyžařské sety.
Má to mnoho výhod. Dříve jsme byli zvyklí, že jsme si koupili nové lyže, nové vázání a teprve potom se zašlo do servisu, kde se obě věci nechaly dát dohromady. Někdo si nechal vázání staré, protože „ještě bylo dobré" a přimontoval si ho na nové lyže. V dnešní době už funguje vše jinak. Technologie pokročily ve všech odvětvích (nejen) lyžařského sportu, a tedy samozřejmě i co se týče vázání.

Je tedy výhodné si k lyžím pořídit vázání, které doporučuje výrobce lyží. Ano, můžeme si myslet, že jde jen o reklamu spřátelených výrobců, ale není tomu tak. Firmy dbají na to, aby se právě jejich lyže řadily k těm nejlepším, nejrychlejším, nejvýkonnějším...a vázání je jedna ze zásadních věcí, která tyto vlastnosti lyže ovlivňuje. Proto se výrobci už při konstruování nové lyže soustředí také na to, jaké vázání by charakter lyže podtrhlo. Co se týče samotného vázání, dnes se setkáte v podstatě jen s vázáním s deskou. Ničím neobvyklým není ani integrovaný systém vázání. Ten spočívá v tom, že se nemontuje zvlášť deska a až na ni vázání - to se v tomto případě montuje přímo na lyži, v jejíž středové oblasti je systém, do kterého se přichytí. Tato technologie nejenže zabraňuje různému uvolňování vázání, ale také zlepšuje jízdní vlastnosti, protože se tak kinetická energie lyžaře mnohem lépe přenáší do lyží, které jsou mnohem lépe ovladatelné Jako první uvedla tento systém pod názvem Fusion na trh značka Elan, která od roku 2002 stále rozšiřuje nabídku lyží s tímto vázáním. Dnes už se s ním setkáte u drtivé většiny jejich modelů. Také ostatní výrobci nezůstali pozadu - Dynastar, Völkl, Rossignol, Atomic, Head a další už také vyrábějí své lyžařské sety s integrovanou deskou.

Jestli je vázání vyrobeno přímo pro lyže této značky a pro jejich integrovaný systém, poznáte většinou zcela jednoduše - nenajdeme na něm značku výrobce vázání, ale značku lyží, které jsme si vybrali. A opět není čeho se obávat. Vázání vyrábí známé renomované značky jako Look, Tyrolia nebo Marker. Značka lyží je zde právě na důkaz integrovanosti vázání a systému v lyži a také samozřejmě kvůli výslednému vzhledu - většina těchto lyžařských setů je barevně i designově sladěná.

Další nespornou výhodou lyžařských setů je cena. Pokud si kupujeme vázání a lyže zvlášť, většinou nás jedno nebo druhé (nebo oboje) vyjde o něco dráž. S lyžařským setem ušetříme peníze, čas a práci s montováním a navíc nám často přijde do ruky o dost kvalitnější produkt. Zvláště dříve obecně platilo, že středně drahé lyžařské sety (rekreační a sportovní lyže) měly vždy jednu položku dražší a jednu levnější. Tedy buď jste dostali kvalitnější vázání nebo kvalitnější lyže. Lyžař na tom většinou vydělal, protože za stejnou cenu by pořídil obě levnější položky koupené zvlášť. V dnešní době se tyto rozdíly stírají, také kvůli produkci zmíněných integrovaných vázání - společné vázání má vždy jen několik modelů lyží - čím dražší a kvalitnější lyže, tím lepším vázáním disponuje.

Pokud tedy kupujete lyže, lyžařský set se rozhodně vyplatí, ať už kvůli ceně, kvůli lepší technice nebo kvůli tomu, že si ušetříte práci s dalším výběrem vázání.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu