. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Lyžařské oblečení
Lyžařské oblečení: Lyžařské kalhoty Lyžařské bundy Lyžařské kombinézy Lyžařské čepice Lyžařské kukly Lyžařské rukavice Lyžařské ponožky Lyžařské termoprádlo Oblečení na běžky

Lyžařské oblečení, zimní oblečení na lyže a hory

Oblečení na lyže. To je hned po samotných lyžích ta nejdůležitější věc, kterou bychom měli jako fanoušci tohoto sportu zohlednit. A pro někoho možná ta vůbec nejdůležitější. Aby také ne – zvlášť když je člověk na svahu celý den a často v nepříznivém počasí nebo velké zimě. Pojďme si tedy pěkně popořadě projít, co si vzít na lyže na sebe.

Základem je kvalitní funkční spodní prádlo. I když se stále najde spousta lidí, kteří ho rezolutně odmítají s tím, že přece klasický bavlněný nátělník je nejlepší. Není. A to hlavně proto, že při sportu se zpotíte a takový bavlněný nátělník neodvádí pot. Zvláště hodně aktivní lyžaři by tedy na kvalitní funkční prádlo neměli zapomenout.
Funkční prádlo si můžete vybrat od klasických nátělníků přes trička s krátkým i dlouhým rukávem až po roláky. A samozřejmě také spodní kalhoty všech délek. Ke spodnímu prádlu můžeme zařadit i ponožky. Je dobré vybrat si ty, které jsou opravdu určeny na lyže. Sahají pod kolena a mají zesílenou přední část, takže nebudete mít otlačené holeně od lyžařských bot. Také jsou bezešvé – nebudete mít otlačené nohy nebo puchýře. A v neposlední řadě – jsou teplé, což je jejich hlavní výhoda. Vyplatí se investovat do dražších a kvalitnějších a taky je dobré mít jich více – nejen na výměnu, ale také v případě studeného nebo naopak teplejšího počasí.

A teď už přejděme k těm svrchnějším vrstvám. Další vrstvou je určitě fleecová mikina. Fanoušci svetrů z hrubé vlny teď asi zakroutí hlavou, nicméně je to tak. Svetr neodvádí pot do dalších vrstev oblečení, takže vhodnější variantou druhé vrstvy je tedy zmíněná bunda, nejlépe s rolákem a nejlépe celá na zip. V teple nebo při pauze u občerstvení ji můžete jednoduše rozepnout a ne přetahovat přes hlavu. Pro fanoušky norských svetrů tu ale přece je také jedna možnost – lyžařské svetry z funkčních vláken. Fungují stejně jako fleecová nebo úpletová bunda, ale navíc mají i osobitý styl, takže je rozhodně využijete i jinde než na lyžích.

Nejvíce pozornosti byste ale měli věnovat výběru pořádné lyžařské bundy. Nejdůležitější je její funkčnost. Tedy voděodolnost (která se u bund uvádí jako výška vodního sloupce v milimetrech, kterou materiál nepropustí) a prodyšnost (uvádí se v gramech na metr čtvereční za čtyřiadvacet hodin a toto číslo je důležité zejména pro ty, kteří počítají s větší fyzickou zátěží při sportu).
Pro rekreační lyžaře stačí bunda s nižšími čísly (vodní sloupec do 10 000 mm a prodyšnost kolem 7 000 g). Zdatnější lyžaři, kteří tráví na svahu více času by měli sáhnout po vyšších číslech, tedy bundě s vodním sloupcem kolem 20 000 (nebo i více) a prodyšností kolem 15 000 g.
Dále byste měli dbát na různé „vychytávky“, kterými bunda disponuje. Zvláště pro snowboardisty se hodí sněhový pás na gumu, který zabrání nahrnutí sněhu pod bundu v případě pádu. Podívejte se taky na množství kapes. Hodí se kapsa na mobil nebo foťák, na lyžařské brýle a různé drobnosti a vnější na permanentku. Zcela na vás je už výběr stylu nebo barvy.
Existují ryze sportovní lyžařské i snowboardové modely, modely na freeride nebo elegantní dámské lyžařské bundy s kožešinou. Světlé barvy jsou krásné, ale počítejte s tím, že se snadněji ušpiní.

Stejně je to i s lyžařskými kalhotami. Měli byste rozhodně zohlednit nepromokavost a také to, jestli dobře sedí. Měli byste si v nich pohodlně dřepnout, aniž byste cítili nějaké nepříjemné pnutí v pase nebo rozkroku. Dbejte na vnitřní sněhové návleky v nohavicích, které po zapnutí přilnou k lyžařským botám a zabrání nahrnutí sněhu dovnitř. Měly by být také dostatečně teplé, především v horních partiích.
Pokud jste zvyklí jezdit agresivnější carving, zvolte kalhoty s vyztužením – jde o zesílenou látku v dolní vnitřní části nohavic. Takové kalhoty déle vydrží a hned tak se neroztrhají.

U všeho lyžařského oblečení platí, že investovat trochu více peněz do kvality dobré značky – vydrží déle a nezklame vás co do kvality.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu