. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Vázání na běžky

Vázání na běžky, běžecké vázání, typy běžkařské vázání

Pokud si v lyžařské prodejně nezakoupíte celý komplet vázání, obuvi a běžek, bude nutné sehnat jednotlivé položky tak, aby k sobě skvěle pasovaly.
Bývá zvykem, že vázání vybíráme úplně na konec, a to tak, aby bylo kompatibilní k botám. V současné době máme naštěstí široký výběr z několika technologií.
Nejčastěji bývají vybírána běžecká vázání NNN (New Nordic Norm) a SNS (Salomon Nordic System), ale postupně si představíme i ta ostatní. Všechna většinou nalezneme v cenách mezi šesti sty do jednoho tisíce korun.

Běžecké vázání NNN
Běžecké vázání NNN představuje velmi moderní technologii, která nám umožňuje snadné a pohodlné nástupy i výstupy, s trochou cviku bez sebemenší námahy.
Toto vázání bezpečně poznáme podle hrazdičky a dvou podélných vodících drážek a nalézt ho můžeme jak v turistickém, tak ve sportovnějším provedení. Jeho největším a v podstatě jediným výrobcem je firma Rottefella.
Pro kombinaci bychom mohli využít zejména obuvi od společností Alpina, Rossignol či Fischer.

Běžecké vázání SNS
Nášlapné vázání SNS se příliš neliší od předchozího a zvlášť kvalitou bychom je mohli označit za téměř identické. Největší rozdíl najdeme v tom, že dvě podélné vodící drážky jsou spojeny do jedné.
Výrobcem je poměrně známá firma Salomon, jejíž boty se také dají jako jediné použít ke kombinaci.

Závodní vázání NIS (Nordic Integrated Systém)
Závodní vázání NIS je stejně jako vázání NNN od firmy Rottefella, což přináší možnost využívat stejnou obuv. Jak už z názvu plyne, nejedná se o úplně klasické vázání.
Specialitou je zde o poznání těsnější kontakt mezi lyží a botou, což umožní větší kontrolu a lehčí manipulaci. Vázání se také dělí na dvě části - na destičku a vázání samotné. Destička se na pevno připevňuje k lyži a vázání se potom jen snadno nacvakne.

Závodní a sportovní vázání
Vzhledem k tomu, že jsme zatím uvedli pouze závodní vázání od firmy Rottefella, je správné předpokládat, že Salomon nabídne toto vázání také, ve svém vlastním provedení.
Na rozdíl od firmy Rottefella poskytuje vázání s dvěma hrazdičkami, které by mělo umožnit lepší přilnutí a ovladatelnost lyže.
Také je možné vybírat mezi vázáním na klasiku a vázáním na skate (hledat můžete pod označeními SNS Pilot Skate a SNS Pilot Klasik).

Těžko říci, které vázání je lepší, které horší. Sortiment je každopádně velmi široký, což dává možnost tomu, aby si vybral každý.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu