Jako všechny produkty, i lyže je třeba pořádně otestovat. Každá lyže sice má svoje parametry, ze kterých lze odtušit, co od ní můžeme očekávat. Jenže ty nám podávají jen poněkud kusé informace, a sice jestli jde o závodní, sportovní či rekreační lyže, zda jde o slalomku nebo obřačku a také jakou má konstrukci a jakých materiálů bylo při výrobě použito.
To často ale nestačí, zvlášť pokud jsme dobří lyžaři, kteří chtějí vědět třeba to, jak lyže sedí na mokrém nebo zledovatělém povrchu, nebo třeba co udělá s lehčím (či naopak těžším) lyžařem v různých rychlostech.
Mnohým zákazníkům na takovýchto detailech záleží a není se čemu divit: když do lyží investujeme třeba dvacet tisíc, chceme také, aby splňovaly všechny naše požadavky. Proto existují testovací lyže. To znamená takové, které se podrobují testu, kdy je vyzkouší různí lyžaři a ideálně i v různých podmínkách. Ve specializovaných časopisech a internetových serverech se pak dočteme články, které nás informují o výsledku testu. Pro mnohé zákazníky je právě takový článek rozhodující při výběru lyží.
Ideální samozřejmě je, pokud si zájemce může testovací lyže vyzkoušet sám. Nemusíme se spoléhat na cizí dojmy a obrázek o lyži si uděláme sami. Některé obchody zapůjčení testovacích lyží umožňují. Také je seženeme v půjčovnách, i když to je trochu ošidné - testovací lyže z půjčoven bývají minimálně rok staré a často hodně vyježděné - právě po těchto lyžích je v půjčovnách největší poptávka, což je samozřejmé.
Mnohem zajímavější je ale prodej testovacích lyží. Můžete tak snadno natrefit na závodní supermodel s výraznou slevou a pokud budete mít štěstí, natrefíte i na model z aktuální sezony. Jde o lyže sice už svým způsobem ojeté, ale pamatujte, že se třeba podrobily jen jednomu testu. To znamená, že jsou v podstatě nové a navíc s výraznou slevou (ostatně jsou ve stejném stavu, jako lyže, které byste si koupili nové a týden na nich jezdili). To platí zvláště pro lyže v okrajových délkách - nejčastěji jsou totiž testovány lyže v délkách kolem sto sedmdesáti až sto osmdesáti centimetrů. Občas nastane i případ, kdy se do prodeje dostane testovací lyže netestovaná, která už ale nelze prodat jako nová. To jsou zvláště ty nejkratší nebo nejdelší délky.
A jaké lyže nejčastěji mezi těmi testovacími najdeme?
V drtivé většině případů jsou to závodní a sportovní modely, a to jak ve slalomové verzi, tak obřačky. Jde tedy o elitu mezi lyžemi, nejdražší modely vyrobené z výborných materiálů a za přispění nejnovějších technologií. Testují je jak profesionální lyžaři tak rekreační sportovci - tedy ti, kterým jsou tyto modely určeny primárně.
Co se týče značek, testují se samozřejmě všechny, nejčastěji ale ty nejznámější. To zejména pro testy, které se následně objevují ve zmíněných časopisech. Jde tedy o klasiky mezi výrobci, jako je Atomic, Fischer, Völkl, Elan, Rossignol, Salomon, Dynastar a podobně. V menší míře najdeme mezi testovacími lyžemi i různé speciálky, tedy třeba freeridové a freestylové lyže. V takových případech je dobré si je pořádně prohlédnout, protože takové lyže většinou dostávají při testech pořádně zabrat, což odnáší skluznice, hrany a často i vázání.
Tak jako tak je ale koupě testovacích lyží ideálním řešením v případě, kdy toužíme po pořádných kvalitních (třeba i závodních) lyžích a nechceme do nich investovat příliš mnoho peněz.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu