. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Výrobci
Výrobci: Alpina Armada Atomic Blizzard Botas Carrera Dalbello Dynamic Dynastar Elan Fischer Giro Head Choc Kastle Kneissl K2 Marker Nordica Rossignol Salomon Scott Sporten Stöckli Tecno Tyrolia Uvex Volant Völkl Westige Další výrobci

Výrobci lyží, značky lyžařského vybavení

Jako v každém sportu, i v lyžování existuje mnoho výrobců, kteří se předhánějí v tom, aby co nejlépe zaujaly potenciální zákazníky. V dnešní době je těžké říci, která značka lyží a lyžařského vybavení je nejlepší, protože taková vlastně ani není.
Co se týče kvality, rozhoduje u lyží spíše provedení a cena než značka. Jde spíše o oblíbenost, cílovou skupinu, na kterou se zaměřuje, životní styl a v neposlední řadě tradici značky – tato kritéria také často zohledňujeme při výběru.

Drtivá většina tradičních značek pochází z alpských zemí, tedy především Rakouska, Francie, Německa, Slovinska a Itálie, kde je tento sport nejvíce rozšířen. Tyto značky se v drtivé většině případů nesoustřeďují jen na sjezdovky, ale vyrábějí i běžecké lyže, lyžařské boty, hole a doplňky.
V posledních dvaceti letech jsou u nás velmi oblíbené i značky zámořské, které se často specializují – třeba na freeride, freestyle a podobně.

Ze zmíněných alpských zemích je na našich sjezdovkách bohatě zastoupeno právě Rakousko. Snad nejoblíbenější lyže z této země jsou značky Atomic, která byla založena už v roce 1955 v rakouském Wagrainu, nedaleko něhož se dodnes vyrábějí. Firma se nespecializuje jen na lyže, ale také na snowboardy a zimní vybavení.
Další neméně známou značko je Fischer, který funguje už od roku 1924 a specilizuje se jak na sjezdovky, tak na běžky a další lyžařskou výzbroj a výstroj.

Tradiční rakouskou značkou je také Blizzard, založený v roce 1945. Značka se specializuje na lyže a vybavení, vyrábí oblíbené kvalitní lyžařské oblečení, přilby a také sportovní zavazadla.

Ze stejné země pocházejí i další značky s bohatou tradicí – např. Kästle, značka vzniklá již roku 1924, která dosáhla největší slávy v padesátých a šedesátých letech.
Další je Kneissl, výrobce lyží a zimního i letního sportovního vybavení, založený již roku 1861 se sídlem v rakouském Kufsteinu.
Dále Tyrolia, výrobce lyžařského vázání. Fabrika byla založena už v devatenáctém století nedaleko Vídně a v roce 1928 vyrobila první lyžařské vázání.

Jen pár kroků za rakouskou lyžařskou velmocí je náš další soused, Německo. Odsud pocházejí další světoznámé značky jako třeba Völkl. Značka byla založena roku 1923 v Bavorsku a úspěšně vyrábí jak sjezdovky tak běžky a také lyžařské oblečení, sportovní zavazadla a další sportovní doplňky.
Z Německa pochází i kvalitní lyžařské brýle, helmy a doplňky značky Uvex s tradicí už od roku 1926.

Lyžařskou velmocí je bezpochyby také Francie se svými slavnými značkami, jako je Dynastar, Salomon a Rossignol.
Nejstarší z nich je Rossignol, založený roku 1907. Specializuje se jak na sjezdové tak běžecké lyžování, a to téměř ve všech oblastech – vyrábí lyže, snowboardy, boty, hole, oblečení i doplňky.
Salomon vznikl o čtyřicet let později ve francouzském městě Annecy a stejně jako předchozí značka zahrnuje všechna odvětví lyžařského sportu, tedy lyže, snowboardy, boty i oblečení a věnuje se i výrobě outdoorového sportovního vybavení.
Nejmladší z francouzských značek je Dynastar (založeno 1963), specializující se na sjezdové a také freestylové a freeridové lyže. Zapomenout bychom neměli ani na značku lyží a lyžáků Tecno, která je exkluzivní značkou francouzského sportovního gigantu Intersport. A také na výrobce Dynamic (spadající pod Atomic), který v roce 1944 uvedl na trh první lyže s celuloidovým pláštěm.

Velmi kvalitní lyže oblíbené i mezi závodníky vyrábějí ale také ve Slovinsku. Konkrétně jde o značku Elan, která nejprve vyráběla lyže pro jugoslávské partyzány za druhé světové války. Oficiálně byla značka založena roku 1945 a proslula díky dvěma objevům, které se zapsaly do historie lyžování: z dílen Elanu vzešly koncem osmdesátých let první carvingové lyže a v devadesátých letech vyvinula firma první integrované vázání. Nevyrábí ale jen lyže – do jejich sortimentu patří i oblečení, doplňky, ale také snowboardy a dokonce plachetnice.
Další známou a tradiční slovinskou značkou je Alpina (vznikla na počátku dvacátého století), výrobce běžeckých lyží, běžeckých a sjezdových bot a holí a doplňků.

A i další alpské země ve výrobě lyží a příslušenství nezaostávají. Původem italské jsou značky jako Carrera (od padesátých let vyrábí lyžařské brýle) nebo Dalbello (značka lyžařských bot vniklá v roce 1974) a Nordica (výrobce lyží a lyžařské obuvi, kterou vlastní další slavná italská značka Tecnica).
Švýcarsko produkuje lyže oblíbené i mezi závodníky (a také třeba horská kola a další sportovní vybavení) značky Stöckli, jejíž historie sahá do roku 1935.

Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na zámořské značky, které jsou v poslední době u nás velmi rozšířené.
Asi nejznámější z nich je Scott, značka, která vznikla na sklonku padesátých let ve státě Idaho. Produkuje především snowboardy a speciální lyže na freestyle a freeride, závodní hůlky, helmy a brýle, ale také letní sportovní vybavení, především horská kola.
V padesátých letech vznikla v Marylandu značka Head, jejíž zakladatel se nechal inspirovat leteckým průmyslem a zavedl do výroby lyží zcela nové materiály – plasty, laminát a kov – a dal tak vzniknout v podstatě už lyžím hodně podobným těm, jaké známe dnes.
Novější americkou hvězdou na poli lyžařského sportu je značka Armada, založená roku 2002 v Kalifornii. Vyrábí především speciální lyže, lyžařské hole a doplňky.
Původem z Ameriky pochází i luxusní nerezové lyže Volant s jednoduchým elegantním designem, které poprvé spatřily světlo světa v roce 1989.

No a konečně – zapomenout nelze na české výrobce, a to jak ty tradiční, tak nové. Asi nejznámějším českým výrobcem sjezdových i běžeckých lyží a příslušenství je Sporten. Značka vznikla na Vysočině, kde se lyže začaly vyrábět už na počátku dvacátého století. Dnes jde o značku s poměrně širokým sortimentem sjezdových (i speciálních freeridových a freestylových) a běžeckých lyží a snowboardů.
Neméně známou tradiční českou značkou je Botas, výrobce běžeckých bot a vázání, založený roku 1949.

V České republice se ale vyrábí i velmi kvalitní snowboardy a snowboardové vybavení. Značka, specializující se na tento sport je třeba Choc, která vznikla v roce 1990 v Třebíči. Kvalitní snowboardy, které vyrábí i na zakázku jsou velmi oblíbené i mezi závodními jezdci. Od roku 2004 začala firma vyrábět i freestylové lyže.
Další českou snowboardovou značkou je Westige. Vznikla roku 2001 a její sortiment zcela pokrývá potřeby každého snowboardisty. Vyrábí nejen prkna, vázání a boty, ale i doplňky, jako jsou helmy, chrániče, brýle, batohy, obaly na prkna a příslušenství. Do sortimentu patří i freeridové lyže.

Samozřejmě je ještě spoustu dalších, mezi běžnými lyžaři méně známých výrobců. Specializují se hlavně na snowboardy, speciální lyže a různé doplňkové vybavení. Tak třeba Amplid nebo line jsou výrobci freeridových a freestylových lyží a doplňků, jako jsou brýle, helmy a hole.
Značka Axon je zase oblíbeným výrobcem běžeckých bot, lyží, oblečení a doplňků. Běžecké lyže a příslušenství vyrábí i finská značka Karhu. Na sjezdové carvingové lyže se zase specializují značky jako Carv, Gaspo nebo Lusti.
Výhradně skialpové lyže a vázání vyrábí značka Hagan. Od značek Fort, Komperdell nebo Kv2 zase seženete kvalitní lyžařské hole a doplňky.
Lyžařské a snowboardové doplňky (především helmy a brýle) ale seženete také od známých značek Swans, Bollé, Oakley, Cooper, Relax, nebo Salice.
Knox je také oblíbený výrobce doplňků, konkrétně chráničů na snowboard. Především kvalitní lyžařské boty pak produkují značky jako Lange nebo Munari.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu