. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Servisy lyží
Servisy lyží: Servis lyží v ČR - katalog Servis lyží - ceník Seřízení vázání, montáž vázání Voskování lyží, oprava skluznice, zahlazování Broušení lyží, broušení hran Velký servis lyží, malý servis lyží, oprava

Servis lyží a lyžařského vybavení, skiservis

I když si spousta lyžařů s mazáním svých nástrojů dokáže poradit sama, neměli bychom zapomínat na existenci servisů. V nabídce totiž najdeme mnohem více, než je pouhé voskování a zjistíme, že si s jejich pomocí budeme moci pobyt na svahu o něco více užít. Pravidelná návštěva servisu zajistí perfektní funkčnost lyží či běžek, poskytne jejich delší životnost, a hlavně – postará se o vaše bezpečí. Kladem je i to, že si ušetříte spoustu drahocenných sil a budete mít z lyžování skutečnou radost.

Nyní se pojďme podívat na to, co takové menší servisování obnáší:

Čištění skluznice
Čištění skluznice je část servisování, při které dochází k odstranění zbytků starého vosku a opravování poškození jako jsou škrábance a rýhy. Na skluznici se mimo jiné nanáší malinká vrstvička taveného polyetylenu, což umožňuje okamžité a bezpečné broušení.

Broušení skluznice
Ideální broušení by mělo zajistit optickou rovinu spodní hrany a skluznice. Obvykle se k tomu využívá dvou metod – brusný pás nebo brusný kámen. Obecně se tvrdí, že při broušení brusným kamenem je dosáhnuto mnohem lepších výsledků.

Úhlování boční hrany
Úhel boční hrany lyže závisí především na zkušenostech lyžaře, ale rozhodně zde platí jedno pravidlo – neměl by přesáhnout hodnotu 88,5°. Toto úhlování se provádí broušením hrany skluzným pásem přes keramickou podložku.

Seřízení vázání
Jednou z hlavních náplní činnosti každého servisu je pochopitelně i seřizování lyžařského a běžeckého vázání. To by mělo proběhnout ještě před tím, než na lyžích poprvé pojedete, jinak jednou do roka – vždy před zahájením sezony. Někdy se může zdát, že seřízení na stroji není potřeba, ale obzvlášť v tomto případě zdání klame – špatně seřízené vázání může způsobit spoustu nepříjemných situací.

Impregnace
Impregnace je nedílnou součástí každého servisování lyží či běžek. Málokdo ale ví, že nejde o prioritu – pokud totiž máme dobře a precizně provedenou skluznici, jedná se pouze o doplněk – i když velmi důležitý. Jak zajisté víte, existuje několik druhů vosků a právě návštěva servisu má výhodu v tom, že mezi nimi nemusíte vybírat. Navíc máte vcelku jistotu, že na povrch skluznice bude použita ta správná kombinace vosků.

Krom několika druhů vosků se dají rozdělit i metody voskování, lepšího efektu je obvykle dosaženo tepelnou lázní:

1) Voskování za sucha
Při voskování za sucha se využívá rotačního kartáče, který je napuštěný voskem a zahřátý vzduchem zhruba na 100°C.

2) Voskování tepelnou lázní
Při voskování tepelnou lázní se rotační válec ponořuje do velmi horkého vosku a následně se přenáší na skluznici a vniká i do pórů. Po vyhladnutí se skluznice leští.

Radiální tuning
Na závěr si uvedeme ještě jednu nepříliš známou novinku, která k nám přišla teprve nedávno – jmenuje se radiální tuning a s její pomocí lze dosáhnout proměnlivého úhlu v různých částech lyže. (Jiný úhel na špičce, jiný na patě.) Tato metoda se používá se zejména v oblasti carvingového oblouku – umožňuje lepší vjezd a výjezd do oblouku, krom toho je i bezpečnější.

Ceny servisování
Musíme si uvědomit, že řádné servisování lyží a běžek stojí jistou námahu a i cena je tomu úměrná. Na druhou stranu se nedá říct, že by šlo o nějaké závratné částky a rozhodně se investice do bezpečnějšího sportu vyplatí.
Cena se s každým servisem pochopitelně liší a jde také o to, jaké konkrétní služby si vyberete – krom malého a velkého lyžařského servisu většinou nalezneme i servis závodní, který je o něco dražší.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu