. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Dětské lyže

Sjezdové dětské lyže a pro nejmenší děti

Obecně platí, že čím dříve se člověk naučí lyžovat, tím lépe. Malé děti se na lyžích nebojí, což jim výrazně pomůže k rychlému osvojení správné techniky. Navíc, pokud se dítě naučí lyžovat už jako malé, nebude mít později problémy při výuce tohoto sportu na povinných školních lyžařských kurzech. Narozdíl od jiných sportů, do kterých rodiče často své děti nutí, je navíc lyžování poměrně zábavné.

Abychom ale mohly dětem dopřát pohodové lyžařské začátky, je třeba se nejprve věnovat výběru dobrých lyží a dalšího vybavení. Je třeba dbát na to, že dítě je začátečník, který často nemá s žádným sportem zkušenosti a rovněž musíme zohlednit jeho možnosti - tedy že nemá tolik síly jako starší začátečníci a tedy že jsou to právě správné lyže, které by mu měly v jeho začátcích pomoci, především se správným zatáčením.

Dětské lyže vyrábí většina nejznámějších lyžařských značek, jako Atomic, Völkl, Fischer, Elan a další. Lyže pro malé začátečníky se vyrábějí v délce zhruba od padesáti centimetrů, takže začít učit se mohou i opravdu malé děti. Tyto lyže nejsou z příliš kvalitních materiálů, což ale při nárocích lyžaře nehraje roli. Jejich design bývá přizpůsoben dětským lyžařům - setkáme se tedy hlavně s veselými barvami či motivy z kreslených seriálů.
Lyže pro větší děti jsou často vzhledově i konstrukčně podobné rekreačním lyžím pro dospělé, tedy mají dřevěné, případně pěnové jádro, sklolaminátový plášť, setkáme se i s různými výztuhami z jiných materiálů. Najdeme samozřejmě méně i více kvalitní kousky včetně lyží pro začínající malé závodníky. Mnohem větší výběr závodních lyží ale naleznete v kategorii pro juniory - některé značky je vyrábějí i v krátkých velikostech pro větší děti.

A teď to nejdůležitější - výběr správných dětských lyží.
Věděli jste, že přes devadesát procent rodičů kupuje dětem lyže o dvacet až třicet centimetrů delší lyže, než by měly ve skutečnosti mít?
Zkuste si představit, že byste měli tak dlouhé lyže vy - lyžování by pro vás bylo o dost obtížnější. Pokud tedy nechcete svému dítěti tento krásný sport hned ze začátku zprotivit nepříjemnou dřinou, zapomeňte na typické věty typu „však on do nich doroste".
Pro začátečníky je vždy lepší vybrat si kratší variantu lyží a pro děti to platí dvojnásob. A i pokud mu budou časem poněkud kratší, není to na škodu. Naopak - dětské carvingové lyže mohou být klidně kratší, o to lépe zvládne vaše ratolest techniku. U dětí se obecně nevyplatí vybírat délku podle výšky postavy. Lepší je zohledňovat věk a tělesnou konstrukci dítěte. Doporučuje se začít na velmi krátkých lyžích, pokud dítě stavíte na lyže ve velmi útlém věku (čtyři nebo pět let), vyplatí se koupit nejkratší lyže, na které narazíte.
Děti kolem deseti let by měly mít lyže zhruba metrové, ale v této době můžete u už zdatnějších lyžařů brát ohled i na tělesnou výšku.
Lyže by ale neměly být delší než deset centimetrů pod výšku postavy. V jakémkoliv věku ale platí zásadní pravidlo - pokud dítě bude stát na lyžích poprvé nebo ještě neovládá techniku, vyplatí se začít na opravdu krátkých lyžích, i když se vám bude jejich délka zdát přehnaně krátká. Dlouhé lyže nutí dítě do smyku, což při dnešním všeobecném trendu carvingového lyžovaní není ani trochu dobře.
A v neposlední řadě je rozhodující design - ne pro vás, ale pro dítě. Fakt, že se mu jeho nové lyže budou líbit, značně ovlivní i jeho vztah k učení lyžování. Nezapomeňte tedy vzít svého malého lyžaře do obchodu s sebou.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu