. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Vázání na lyže

Vázání na lyže, lyžařské sjezdové vázání

Lyžařské vázání patří bezpochyby k součásti každé lyžařské výbavy. V naprosté většině se prodává v kompletu s lyžemi, ale pokud tomu tak není, musíme si s výběrem poradit sami.
Jako většina vybavení se dá i vázání rozdělit do několika skupin, tak, aby si pro sebe každý mohl vybrat to nejvhodnější.

Dělení lyžařského vázání podle vypínacích sil

Lyžařské vázání dělíme do osmi kategorií, a to podle váhy a schopností lyžaře. Velikost vypínacích sil se uvádí v jednotkách DIN, přičemž DIN 4,5 - DIN 9 slouží jako vázání dětská.

  • DIN 4,5 - Vázání pro nejmenší děti, do váhy 45 kg.

  • DIN 7 - Vázání pro větší děti a mládež, do 75 kg, nevhodné pro dospělé.

  • DIN 9 - Vázání pro juniory a ženy, maximem je zde 90 kg.

  • DIN 10 - Nejběžněji prodávané a nejoblíbenější vázání, obvykle ho nacházíme i v setu s lyžemi, také používáno jako juniorské. Max. 100 kg.

  • DIN 12 - Vázání vhodné pro pokročilejší nebo těžší lyžaře, není ideální pro začátečníky. Maximální zatížení je 120 kg.

  • DIN 14 - Vázání pro výborné a jisté lyžaře, rozhodně ne pro začátečníky. Váha (pokud není opravdu příliš nízká) nehraje roli.

  • DIN 16 - Vázání pro špičkové nezávodní lyžaře.

  • DIN 18 - Vázání pouze pro závodníky.

Dříve byl výběr poněkud omezenější, ale v dnešní době se setkáváme s tím, že si každá společnost vyrábí vázání vlastní, třeba už jen kvůli tomu, aby vzhledově ladilo k lyžím.
Vybrat si pochopitelně můžeme rovněž mezi několika druhy. V nabídce je například vázání klasické sjezdové a racingové (zejména pro závodníky). Také můžeme najít vázání čistě rekreační.
Hlavní funkcí je především zajištění kontaktu mezi botou a lyží, krom toho ale vázání splňuje také stránku bezpečnostní - v případě prudšího pádu by mělo dojít k uvolnění boty.

Péče o vázání

Pokud už máme vázání správně zakoupeno, je třeba o něj také náležitě dbát - vždy by měly být dokonale seřízeny vypínací síly na špičce a patě. Do něčeho takového bychom se ovšem rozhodně neměli pouštět sami, jelikož je špatným nastavením možné způsobit spoustu nepříjemností.
Ideálním způsobem je navštívení lyžařského servisu (seřízení zde probíhá na stroji) alespoň jedenkrát do roka. Tato služba obvykle není příliš drahá a mnoho servisů ji poskytuje i na počkání.

Zásadním faktorem k výběru vázání je samozřejmě také kompatibilita s lyžemi a s obuví, ale nejde o nic příliš složitého. Nejjistější možností je zvolit celý set od jednoho výrobce a nekombinovat více druhů (ke sportovním lyžím a botám rekreační vázání, apod.).
Pokud si nebudete s něčím vědět rady, nezapomínejte, že se vždy můžete obrátit na personál prodejny, který vám jistě velmi rád poradí.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu