. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Sjezdové lyže > Backcountry lyže

Backcountry lyže, back country ski

Backcountry lyže jsou téměř dokonalým nástrojem pro pohodlný pohyb zasněženou krajinou a ocení je zejména náročnější milovníci zimní turistiky.
Jedná se o lyže velmi praktické a jejich hlavní význam spočívá v tom, že lyžaři nabídnout možnost prozkoumat terén i mimo upravenou trasu. Lyže jsou k tomu pochopitelně patřičně přizpůsobené: mají specifický tvar, jsou pevnější a širší. Některé navíc ještě vlastní kovové hrany.

Šířka lyží
Backcountry lyže jsou svou šířkou asi nejznámější, proto je vhodné s ní začít. Určitě už víte, že jsou širší než klasické lyže nebo běžky, můžeme zde ale nalézt i několik extrémů.
V každém případě by lyže měly mít v nejužším místě alespoň 50 mm, hodně tu ale záleží na přesném využití: Na pohyb po rovině a v upravených stopách se v minimu dostaneme do 50 – 55 mm, v nejširším místě ale až do 68 mm.
V opačném případě se nám naskytnou lyže určené do pohybu mimo stopu, u kterých v nejširším bodě naměříme přes 70 mm. Mají ovšem jednu podstatnou nevýhodu – do stopy se s nimi už nevejdete.

Délka lyží
Hned na začátek je třeba říci, že délka backcountry lyží je velmi ošemetnou záležitostí. Pokud patříte mezi lyžaře větší váhy a ještě počítáte s nelehkým nákladem, je vhodné vybrat lyže o něco delší.
V opačném případě lze doporučit spíše ty kratší, neboť poskytnou především lepší ovladatelnost.
Univerzálně se při výběru těchto lyží doporučuje vzít ty, které jsou zhruba o 5 – 10 cm kratší, než je zápěstí na vaší zvednuté paži. Každopádně nezapomínejte na všechny ostatní faktory a v případě nejistoty si bez ostychů nechte poradit od obsluhy obchodu – ta se v tom určitě o něco více vyzná.

Tvrdost lyží
Tvrdost backcountry lyží je vlastnost závisející především na zkušenostech, zaměření a hmotnosti lyžaře. Většinou bývá střední, ale při výběru si dejte záležet – tvrdost těchto lyží rozhodně nesmí být v rozporu s váhou lyžaře.

Backcountry hůlky
Mnoho lyžařů končí koupí kvalitních lyží a vázáni, ale při výběru backcountry budete muset dbát i na dobrých hůlkách – tentokrát budete totiž jejich oporu opravdu potřebovat. Jako nejlepší varianta se zde jeví použití lehkých teleskopických holí, využít ale můžete i hole pevné.

Na závěr je vhodné říci, že backcountry se v poslední době stále častěji pro mnoho lyžařů stávají příjemným kompromisem mezi sjezdovými lyžemi a turistickými běžkami.
Pokud tedy také toužíte po poznávání divoké přírody a spoustě nevšedních zážitků, nebojte se backcountry vyzkoušet – rozhodně nebudete litovat.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu