. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat běžky, vhodná a správná délka běžeckých lyží

Jak vybrat běžky, vhodná a správná délka běžeckých lyží

Správný výběr běžeckých lyží závisí samozřejmě na tom, jaký styl jízdy preferujeme. Tedy jestli máme raději klasiku nebo bruslení, popřípadě obojí. Podle toho si kupujeme běžecké lyže na klasiku, běžky na skating nebo kombinované, které se hodí tehdy, když se rekreačně věnujeme stejně často oběma stylům.
Pokud se běžeckému lyžování věnujete často a sportovně, je vhodnější si koupit běžky dvoje - na klasiku i skate - a rozhodnout se vždy pro jedny z nich podle momentální preference.

Jak tedy vybrat správnou délku běžek?
Lyže na klasiku jsou o dost delší než na bruslení a také o něco širší a tedy stabilnější při přímočarém pohybu. Mohou a dokonce musí být také delší - zvyšuje to jak rychlost tak plynulost pohybu při skluzu. Klasické běžky by měly být o dvacet až třicet centimetrů vyšší než vaše postava.
Co se týče zdatnosti běžce, je třeba ji také vzít v úvahu - méně zběhlý lyžař by měl raději sáhnout po kratší variantě, pokud se nemůže rozhodnout. Začátečníkům se totiž na kratších lyžích lépe manipuluje. Zdatnější lyžaři naopak sáhnou po delších. Poměrně důležitá je i hmotnost lyžaře: těžší jedinci si mohou pořídit delší lyže, protože je snáze prošlápnou.

Pokud preferujete bruslení neboli skating, rozhodně byste měli sáhnout po skateových běžkách. Ty by měly být kratší a o něco užší než klasické. Kratší délka proto, že se na nich lépe manévruje (s příliš dlouhými lyžemi by se vám mohlo stát, že sami sobě budete šlapat na paty). Užší profil lyže je zase proto, aby při bruslení mohlo být docíleno větší rychlosti a přesnosti.
Co se týče délky, měli byste vybrat lyže zhruba o patnáct centimetrů vyšší než vaše postava. Opět platí začátečnické pravidlo: pokud si v bruslení nejste zatím příliš jistí, je lepší sáhnout po kratší ze dvou variant, mezi kterými se rozhodujete.

Kombinované běžky se hodí pro všechny rekreační lyžaře, kteří mají rádi klasiku, ale rádi si občas i zabruslí. Jsou vzhledem ke skateovým a klasickým běžkám středně široké a také středně dlouhé: měly by sahat patnáct až dvacet centimetrů nad vaši postavu.
Při výběru je velmi důležitá i tvrdost lyží. Pokud jste spíše na klasiku s tím, že si občas zabruslíte, měli byste sáhnout po delší a měkčí variantě combi běžek, pokud naopak zase více bruslíte, kupte si raději o něco kratší a tvrdší lyže.

Věnujete-li se běžeckému lyžování spíše z toho turistického hlediska, měli byste si pořídit turistické běžky, které jsou na rozdíl od tří výše zmíněných schopny zdolat i středně náročný a nerovný terén. Jsou širší a robustnější než lyže na klasiku a protože se počítá i s překonáváním různých nerovnostních překážek, měly by být také kratší. Tedy asi jako skate běžky, kolem patnácti až dvaceti centimetrů nad výšku vaší postavy.
Je dobré také brát ohled na váhu. Pokud jste štíhlí, můžete volit kratší variantu, pokud vážíte více nebo chcete jezdit rychleji, volte variantu delší. A opět - pokud jste spíše začátečník, máte nízkou hmotnost nebo se nechcete příliš namáhat, volte měkčí běžky, které jdou lépe prošlápnout a nebudete mít tedy problém s odrazem, respektive nebudou vám podkluzovat.
Pro pokročilé turistické běžkaře se hodí tvrdší varianta - je rychlejší, ale také vám dá více zabrat při stoupání. Pro vášnivé lyžaře-turisty to ale nebývá problém. Turistické běžky jsou obecně vhodné pro začínající běžkaře, protože jsou o dost stabilnější než předchozí varianty. Pokud se ale chystáte začít běhat ve stopě, volte raději běžky combi.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu