. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Jak vybrat lyže > Jak vybrat sjezdové lyže, správná délka lyží

Jak vybrat sjezdové lyže, správná délka lyží

Pří výběru nových lyží je jejich délka jednou z nejdůležitějších vlastností, na kterou musíme dbát. Velmi rozšířený je mýtus, že délka lyží by se měla odvozovat pouze od výšky lyžaře, ale tak to samozřejmě není.
Rozhodujícím faktorem pro volbu délky by měl být především styl jízdy a od něho se odvíjející i různé typy lyží do různého terénu.
Pokud zvolíme nesprávné rozměry, může se snadno stát, že lyže nebudou mít vlastnosti, které jsme od nich čekali. Například příliš dlouhé slalomové lyže budou mít na svahu jízdní vlastnosti spíše obřaček a to platí i naopak.

Styl jízdy
Po příchodu carvingových lyží v minulých letech se začala jejich délka snižovat až k extrémně krátkým délkám.

Důvod? Větší délka lyží přirozeně znamená i větší rádius (poloměr vykrojení hran lyže), což způsobuje pozdější nástup tzv. carvingového efektu - kratší lyže s menším rádiusem tedy mnohem ochotněji zatáčí a můžete si s nimi dovolit projíždění ostřejších oblouků s menším poloměrem, ovšem na úkor rychlosti a stability.

Máte-li tedy raději kratší a ostřejší oblouky, budete se pravděpodobně poohlížet po slalomových lyžích, které mají velké vykrojení a malý rádius. Zde je vhodné volit kratší délku - jestliže budeme chtít srovnávat s výškou lyžaře, jednalo by se cca o -10 až -20 cm z výšky postavy.
Velmi zdatní lyžaři a příznivci funcarvingu mohou volit i kratší lyže od 120 do 160 cm, které mají velmi malý rádius.
Existují i tzv. superkraťasy, které mají délku nepřesahující 1 m, ty jsou však určené pro opravdové nadšence.

Příznivci rychlosti a delších oblouků budou vybírat mezi lyžemi z kategorie obřačky a racecarver. Tady je naopak výhodnější spíše vetší délka, která může přesahovat výšku lyžaře až o 5 cm.
Výborní lyžaři si vybírají lyže s délkou až o 10 cm větší. Jestliže patříte mezi urostlé jedince s výškou okolo 2 m, máte výběr lyží o něco snažší. Málokterý výrobce totiž nabízí lyže podobné délky a většina modelů končí na délce 190 cm. V takových případech je třeba volit lyže největší dostupné délky.

Na běžné sjezdovky a různě upravené terény se hodí lyže univerzálnějšího charakteru, jedná se o kategorie Allmountain a Allround.
Jelikož jde o dvě nejrozšířenější kategorie, nelze jednoznačně určit univerzální pravidlo pro výběr délky lyží. Tady záleží především na individuálních potřebách samotného lyžaře, ale často se zde uplatňuje jednoduché pravidlo, kdy se určuje délka lyží podle výšky jezdce a měly být tak dlouhé, aby dosahovaly po špičku nosu lyžaře - tedy -10 až -15 cm z výšky postavy.

Freeridové lyže, neboli lyže do volného terénu se vyznačují širokým středem lyže a velkou plochou skluznice. Délka lyže se většinou volí o něco větší než je výška jezdce, ale opět záleží hlavně na požadavcích lyžaře a platí, že největší délky si vybírají zkušení freeride jezdci.

 

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu