. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Turistické běžky

Turistické běžky, běžecké lyže na turistiku

Turistické běžky jsou zřejmě nejprodávanějším typem běžeckých lyží vůbec. Lidé, kteří si je pořizují by se dali rozdělit na dvě skupiny.
První jsou ti, kteří s běžeckým lyžováním začínají a nemají ještě odvahu ani chuť se hned vrhnout na upravené stopy plné sportovních běžkařů, které jsou často i poměrně málo dostupné. Takoví běžkaři volí raději kratší či delší výlet na běžkách v okolí bydliště - ať už je to zasněžený městský park, nebo kus přírody za domem, kde se ale nevyskytují běžecké trasy.
Další skupinou majitelů turistických běžek jsou nadšenci, které potkáváme každou zimu v poměrně hojném počtu na hřebenech hor. V drsnějších podmínkách a špatně přístupných částech hor můžeme zapomenout na jakoukoliv upravenou cestu, natož běžeckou stopu. A kdo někdy zkoušel podniknout hřebenovou túru na sportovních běžkách, ví své.

Právě z těchto důvodů a pro tyto účely nabízejí výrobci stabilnější a odolnější variantu lyží - turistické běžky. Z pochopitelných důvodů se v této kategorii nerozlišují běžky na klasiku a volný styl, ale zachována zůstává možnost výběru tvrdosti.
Jako u všech ostatních typů běžeckých lyží platí, že čím měkčí, tím pomalejší a také vhodnější pro začátečníky. Prodejci lyží vám poradí různé další triky, na které byste při výběru tohoto typu lyží měli brát ohled.
Patří mezi ně i rada ohledně výběru délky: měli byste si vybrat lyže zhruba o patnáct až dvacet pět centimetrů vyšší než je vaše postava. Je dobré také brát ohled na váhu. Pokud jste štíhlí, můžete volit kratší variantu, pokud vážíte více nebo chcete jezdit rychleji, volte variantu delší.
I když většina turistických běžkařů vám asi dá za pravdu, že při turistice o rychlost tolik nejde, je dobré to vědět. Další rady se týkají začátečníků a pokročilých. Pokud jste nováček, máte nízkou hmotnost nebo se nechcete příliš namáhat, volte měkčí běžky, které jdou lépe prošlápnout a nebudete mít tedy problém s odrazem, respektive nebudou vám podkluzovat.
Pro pokročilé turistické běžkaře se hodí tvrdší varianta - je rychlejší, ale také vám dá více zabrat při stoupání. Pro vášnivé lyžaře - turisty to ale nebývá problém.

Na začátku minulého odstavce jsou zmíněny dvě hlavní vlastnosti turistických lyží - vyšší stabilita a odolnost. Tyto vlastnosti jsou samozřejmě podloženy technickými parametry a použitými materiály. Jde zejména o šířku - u turistických běžek se pohybuje v rozmezí 48 až 55 centimetrů, což je podstatně (až o centimetr) více než u běžek závodních nebo sportovních. Zároveň jde o šířku, která vám umožní jízdu jak mimo upravené tratě a v hlubokém sněhu, tak ve vyfrézovaných, tratích, kde sice nebudete moc soupeřit s těmi nejrychlejšími, ale zároveň se tu neztratíte.
Užší varianty jsou samozřejmě do stopy vhodnější a tím pádem i univerzálnější. Někteří výrobci nabízejí turistické běžky s protiskluzovou úpravou (tzv. šupinkami) v mazací komoře (střední části skluznice běžek). Tato úprava má své výhody i nevýhody. Mezi výhody patří absence mazání stoupacími vosky (ale parafinovat je nutné stejně jako u ostatních typů). Nevýhodou je paradoxně to samé, tedy že je nezle mazat. Za určitých sněhových podmínek totiž šupinky moc nefungují a lyže začnou podkluzovat.
Další nevýhoda je to, že jsou tyto lyže pomalejší. To pocítíte zejména při jízdě z kopce, kdy vás vaši kolegové s rovnými skluznicemi nechají daleko za sebou. Každý jen trochu zkušený běžkař vám poradí, že je lepší si pořídit lyže s „klasickou" skluznicí a naučit se správnou mazací techniku.

A konečně - jaké další úpravy a materiály stojí za odolností turistických běžek?
Volba materiálu je podobná jako u sportovních běžek, turistické ale bývají těžší, a to zejména kvůli objemnějšímu jádru. To bývá z kvalitního dřeva (např. z osiky), přičemž techniky zpracování jsou různé. Třeba značka Sporten často využívá dřevěné jádro se vzduchovými kanálky. Mimo dřeva se používají i umělé pěnové materiály, třeba odolná pěna Polycell, kterou nabízí značka Madshus.
Další technika, která zaručuje stabilitu, je vykrojení, podobně jako u sjezdových carvingových lyží. Rádius je ale mnohem menší, sotva znatelný. Tato úprava zabezpečuje lepší stoupavost díky zvětšené ploše stoupací plochy.

Co se týče značek, můžete si vybrat podle libosti. Ať už se rozhodnete pro české výrobce Sporten nebo Skol nebo zahraniční stálice jako Salomon, Fischer, Madshus, Rossignol či Atomic.
Důležitá je při výběru také cena. Turistické běžky můžete pořídit už kolem čtrnácti set, kvalitnější ale samozřejmě znamenají dražší, a to v ceně od dvou do čtyř tisíc.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu