. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.


Bazar lyží

Kosmonosy
Mladá Boleslav

Použité lyže
pro dospělé

Velký výběr
juniorského
vybavení

Možnost výkupu
a protiúčtu

Snowboard-MB
LYŽE & SNOWBOARDY

Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Klasické běžky

Klasické běžecké lyže, běžky na klasiku

Klasické běžky, jak už název napovídá, jsou určeny pro běh klasickou technikou, a to nejlépe v upravené stopě. Takže pokud je tento styl vaší doménou, bude pro vás tento typ nejlepší.
Ti z vás, kteří nepreferují ani klasiku, ani volný styl, asi spíše uvítají variantu combi, tedy pro oba styly. Pokud chcete do běžek investovat více peněz, samozřejmě je nejideálnější pořídit si dva páry lyží - jedny na volný styl a jedny na klasiku.
Teď ale zpět ke klasickým běžkám.
Jak už bylo řečeno, nejvíce se hodí pro běhání v hladkých a upravených stopách. Vzhledem k poměrně velké délce a malé šířce se moc nehodí pro turistiku a pro běhání na neupraveném povrchu.

Pokud tedy máte jasno, že si chcete klasické běžky pořídit, je třeba si dále ještě vybrat z několika typů podle vaší zdatnosti - pokud si chcete pořídit drahé a velmi kvalitní závodní běžky, měli byste být zdatní běžkaři, protože závodní lyže bývají obecně o dost tvrdší a užší a začátečník má s nimi povětšinou mnoho problémů. Zejména proto, že jsou poměrně těžko prošlápnout a ujíždějí tak do stran a zadruhé jsou užší, čili méně stabilní.
Podobně můžeme hovořit i o sportovní variantě klasických běžek, která se vyrábí rovněž z velmi kvalitních materiálů, často i shodných s těmi závodními. Dají se ale sehnat i v měkčích variantách, takže o nich může uvažovat už i mírně pokročilý běžkař, případně začátečník.
K běhu klasickým stylem se samozřejmě dají využít i turistické běžky, zvláště jejich užší a delší varianty, i když to samozřejmě z mnoha hledisek nebude ono, zejména co se týče požitku z jízdy. Nebudete tak rychlí, ale pokud nejste skalní příznivci klasiky, nemělo by vám to vadit.

Co se týče výběru běžek, je dále třeba se soustředit na délku. Optimální klasické lyže jsou o 20 - 30 centimetrů delší nad výšku vaší postavy. Čím delší lyže vyberete, tím lepšího skluzu samozřejmě budete schopni docílit.
Podobně to platí i o tvrdosti - čím tvrdší, tím rychlejší. Je ale důležité napřed dobře zvládnout techniku skluzu, proto se pro začátečníky doporučují lyže měkčí, jinak by mohly podkluzovat. Začátečníci by měli dávat pozor i při výběru délky. Pokud totiž ještě nejsou připraveni na rychlejší jízdu, lyžování by pro ně bylo obtížnější. Příliš velká délka lyží je pro začátečníky na obtíž i např. při otáčení či zatáčení z kopce.
Začátečníci mohou zvolit i lyže s povrchovou úpravou skluznice - stoupacími šupinkami, které výrazně usnadní stoupání i bez mazání voskem. Tento typ se ale obecně většinou nedoporučuje, hlavně ne pokročilým běžkařům, protože skýtá mnoho nevýhod, jako třeba pomalejší sjezd nebo nemožnost mazání voskem a tedy i možné podkluzování ve větších kopcích.

Na závěr pár slov k materiálům.
Konstrukce lyže bývá nejčastěji zpevněna sklolaminátem, u některých sportovních a většiny závodních typů se používají další, modernější materiály. Těmi jsou především karbon a různá inteligentní nanovlákna.
Jádro lyže je - jako u ostatních typů - buď dřevěné (a to ve většině případů) nebo ze speciální porézní pěny.
Oba typy jader se samozřejmě liší úpravou. U dražších modelů se kvalitou rovnají, u lacinějších se doporučuje zvolit jádro dřevěné, které je kvalitnější než laciná pěna.
Co se týče konstrukce a tvaru lyže, vyznačují se klasické běžky zahnutější špicí (pro plynulost pohybu po důrazném odrazu) a také větším klenutím v oblasti mazací komory než lyže pro volný styl.
Klasické běžky ve všech jejich variantách vyrábí většina známých výrobců, ať už to je Fischer, Madshus, Salomon, Rossignol, Atomic nebo česká značka Sporten. Jako u všech ostatních typů záleží při výběru hlavně na ceně.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2020 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu