. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Běžecké lyže > Juniorské běžky, dětské

Juniorské běžky, dětské běžecké lyže

Běhání na lyžích samozřejmě není jen aktivitou pro dospělé. Je to jeden ze sportů, který se ideálně hodí i pro velmi malé děti.
Zejména díky tomu, že lze vybrat trasu nebo lyžařskou stopu podle zdatnosti dítěte od začátečníka až po malého závodníka.
Pro děti je také běhání na lyžích mnohem zábavnější než třeba pěší výlet, hlavně proto, že se mohou z kopce sklouznout.
Jistě ale všichni známe odpověď některých dospělých neběžkařů, proč vlastně tento sport neprovozují - většinou za to mohou neblahé zážitky z dětství, kdy se s rodiči museli tahat do kopců, ve strašném velkém oblečení a obalení sněhem jako sněhuláci. proto je třeba běžky i ostatní vybavení pro malé sportovce pečlivě vybrat, abychom místo lásky k tomuto sportu nevzbudili u dětí spíše odpor.

Obecně platí, že z běháním na lyžích je u dětí dobré začít někdy kolem čtvrtého nebo pátého roku věku, kdy už jsou děti schopny chodit na běžkách po rovině a mají již poměrně dobře rozvinutou motoriku. Samozřejmě rozhoduje i výška dítěte. Pokud je dítě malé, je lepší počkat, až vyroste, než aby se lopotilo v příliš dlouhými běžkami.
Dětské běžky se ale vyrábí zhruba od délky sto centimetrů, takže v tom by problém být neměl. Běžky jsou také o něco širší, aby poskytovaly dětem dostatečnou stabilitu.
Také měkkost dětských běžek je nižší, a to kvůli tomu, aby byly pro malého sportovce dobře ovladatelné. Díky délce a i konstrukci jsou velmi lehké, takže dítěti nebudou dělat problémy ani při nesení, narozdíl třeba od dětských sjezdovek.
Také designové provedení pláště bývá pestřejší než u běžek pro dospělé - ale to už je jen na vás a vašem dítěti, jestli chce běžky s „dospěláckým" motivem nebo dětským.
Můžete si vybrat i podle značky, téměř všechny známí výrobci mají dětské běžky ve svém sortimentu.
Většina dětských běžek má úpravu skluznice se šupinami, tedy protismykem. To skýtá větší pohodlí pro rodiče, kteří nemusí připravovat dětské běžky před výletem. Na druhou stranu protismyk u dětských lyží nefunguje tak dobře jako u lyží pro dospělé a může dítěti nadělat problémy při stoupání, pokud lyže dostatečně neprošlápne. S nějakými většími kopci ale při výletě s dětmi nepočítáme, takže by to tak vadit nemělo.
Samozřejmě také existují různé druhy dětských běžek.
Zatímco u těch nejkratších se jedná jen o jednu kategorii univerzálních rekreačních lyží, v délkách kolem sto třiceti centimetrů už jsou typy rozrůzněny. Tedy klasické rozdělení na klasiku, skating nebo combi varianta. V těchto výškách už také lze pořídit běžky od rekreačních modelů až po juniorské závodní modely. Ty už se velmi podobají běžkám pro dospělé a jsou určeny opravdovým začínajícím sportovcům a závodníkům.

A jak takové běžky pro dítě vybrat?
Pokud jde o úplného začátečníka, měly by mít něco kolem pěti až deseti centimetrů nad výšku postavy. U starších dětí to může být deset až dvacet, podle typu lyží (na klasiku delší, na bruslení kratší).
Pozornost je třeba věnovat i vázání (které se vyrábí ve třech variantách), botám (rovněž ve třech variantách podle vázání) a samozřejmě holím.
Je důležité vybrat správnou délku, ne koupit delší, do kterých dítě „doroste" - než se tak stane, bude se lopotit s dlouhými holemi a na běhání zanevře. To platí i o botách. Platí, že je dobré vybrat nejprve boty, které dítěti dobře sedí, jsou dostatečně pevné, teplé a chráněné před vlhkem. K těm potom snadno vyberete kompatibilní vázání.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2021 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu