. . . Druhy lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.
Lyže Lyže.info > Servisy lyží > Voskování lyží, oprava skluznice, zahlazování

Voskování lyží, oprava skluznice, zažehlování, zahlazování

K tomu, aby bylo vaše lyžování vždy co nejbezpečnější a nejefektivnější zároveň, je třeba, abyste věnovali zvýšenou pozornost aktuálnímu stavu vašich lyží.
Ty je potřeba pravidelně kontrolovat a to minimálně jednou do roka, případně před každou větší lyžařskou akcí, které se plánujete aktivně zúčastnit.
K základní činnosti, která je neodmyslitelně s údržbou lyží spojována, patří voskování lyží. Díky použití vhodného vosku, docílíte maximálního lyžařského vyžití. Obecně se dá říci, že existují dva postupy, jak voskovat lyže.
První z nich představuje metodu za studena, ten druhý potom napařovací metodu, která je efektivnější, avšak vyžaduje speciální žehličku, kterou je vosk roztaven. V tomto případě se potom jedná o zažehlování, což má za následek lepší prostup vosku i do vnitřnějších vrstev skluznice a potom i lepší držení a kompaktnost vosku. Voskování lyží je tedy nejčastější úpravná činnost, kterou zná ať již osobně, nebo alespoň ze servisu každý lyžař.
Čas od času se však stane, že je nějakým způsobem poškozena skluznice lyží. K tomu může dojít například v případě, když lyžemi projedete po štěrku či kamínkách nebo jiných nerovnostech, které na sjezdovku nepatří, ale i tak se s nimi při pravidelném lyžování na svahu rozhodně potkáte.
Oprava skluznice se provádí jejím přebroušením. Je tak odstraněn starší vosk a skluznice je připravena k dalším činnostem údržby. Následuje přebroušení, zde je potřeba vyvinout konstantního tlaku na skluznici, tím se docílí speciálním nástrojem. Před finálním broušením je třeba na skluznici načrtnout finální strukturu, která se volí v závislosti na typu lyží. Je-li přebroušení hotovo, je třeba lyže znova navoskovat.
Voskování lyží představuje práci, kterou zvládne většina lyžařů sama. Pokud si na ni však netroufáte, rozhodně není na škodu požádat o činnost specializovaný lyžařských servis, kde je převoskování provedeno obvykle na počkání. Jedná-li se však o přebroušení skluznice, potom vám doporučujeme v každém případě využít služby servisu. Je to již přece jen náročnější operace, která vyžaduje zkušenosti a hlavně speciální vybavení.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2024 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Sitemap   |  Odkazy   |   Přidat firmu