Sjezdové hole jsou jednou z nejdůležitějších součástí vybavení, i když se nedá přímo říci, že by byly vyloženě nepostradatelné.
Jejich hlavním úkolem je poskytnout lyžaři potřebnou stabilitu a zajistit dobrý odraz. Při výběru bychom se měli držet několika kritérií – délka hůlek, materiál a použití. Dbát bychom měli na to, aby nám hole dlouho vydržely, proto není dobré koupit ty nejlevnější – velmi brzy se totiž opotřebí.
Lyžařské hole lze podle jejich využití rozdělit do tří obvyklých kategorií:
Rekreační hole
Hole pro rekreační lyžaře bývají pevné a pohodlné. Vyrábějí se ze slitiny hliníku a jejich cena je obvykle menší, než cena holí sportovních a závodních. Samozřejmě velmi záleží na konkrétním výrobci a na materiálu madla, ale většinou se jedná o rozmezí od 500 Kč do 1000 Kč.
Sportovní hole
Jak už bylo uvedeno výše, sportovní hole jsou o něco dražší a obvykle přesáhnou cenu jednoho tisíce korun. Je to kvůli tomu, že se vyrábí z odolnějšího materiálu (kompozitový tubus nebo jeho kombinace s hliníkem). Madlo bývá obvykle také o něco propracovanější.
Závodní hole
Závodní hole se od předchozích odlišují materiálem, jsou totiž vyrobeny z karbonu. Podle zahnutí je dále můžeme rozdělovat na slalomové (bez zahnutí) a na „obří slalom“ – to jsou hole s aerodynamickým zahnutím, které přispívají k co nejmenšímu odporu vzduchu.
Jak si správně vybrat délku hole
Jak už jistě víte, hlavním kritériem pro koupi lyžařských holí je jejich délka. K tomuto výběru můžeme použít dvě metody.
V případě první (a používanější) vynásobíme svou výšku koeficientem 0,7. To znamená, že pokud měříme například 160 cm, délka ideálních hůlek by měla být 112 cm.
Koupit takové hůlky ovšem není možné, vyrábějí se totiž v délkách po pěti centimetrech. Vyzkoušet bychom si tedy měli hole o velikostech 110 a 115 cm.
Každému ale sedne něco jiného, takže se může stát, že se vám ani jedna z těchto délek nebude zamlouvat. Druhá metoda spočívá v tom, že od své výšky odečteme 50 cm, čímž bychom se měli dostat na ideální délku hole. Většinou se ale jedná o způsob méně přesný.
Co se týče výběru hůlek pro děti, platí stejná pravidla jako pro dospělé. Rozdíl najdeme akorát v tom, že je lepší, když dítě v začátcích hole vůbec nepoužívá a učí se soustředit na správnou techniku jízdy. Je to zároveň i bezpečnější a jízda bez zbytečně se motajících holí eliminuje riziko úrazu.
Hůlky dítěti tedy kupte teprve tehdy, až jízdu bez nich bezpečně zvládne. Sehnat v tomto případě můžete i nastavitelné, takže je nebudete muset před každou sezónou měnit.
Materiál rukojetí
Většina lyžařů je šťastná, když si vybere hůlky podle svých představ a skvěle mu sednou, takže už tolik nezkoumá ostatní faktory. Jenomže zpočátku nenápadná možnost vybrat si materiál rukojeti je také velmi důležitá.
Obvykle se totiž vyrábí ve dvou provedení:
Plastové rukojeti
Plastovou rukojeť většinou nalezneme u levnějších lyžařských holí. Krom toho, že použitý plast může být někdy nekvalitní, nastává problém zejména v tom, že rukojeti v rukavicích kloužou a zkrátka příliš nesedí.
Rukojeti z měkkého materiálu
Rukojeť z měkkého materiálu má oproti předchozí několik výhod – například díky pogumování v určité oblasti vám hůlky nevyklouznou. Tuto rukojeť obvykle najdeme u dražších sportovních holí.
Katalog lyží, sjezdové a běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info
Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu.
Copyright © 2024 LyžeLyže.Info
Ochrana soukromí a soubory cookies | Kontakt | Sitemap | Odkazy | Přidat firmu