. . . Katalog lyží, seznam lyžařských prodejen, půjčoven, bazarů, obchodů, lyžařských areálů a zimních středisek.

Lyže Lyže.info > Lyžařské potřeby > Lyžařské vosky > Vosky na sjezdovky

Vosky na sjezdové lyže, voskování lyží

K tomu, abyste si sjezdové lyžování opravdu maximálně užili, je třeba vaše lyže co nejlépe připravit. Pokud si myslíte, že koupí lyží všechno končí, musíme vás ujistit, že jste na obrovském omylu. Lyže je třeba obvykle jednak nabrousit, ale především správně namazat.
K mazání se využívají lyžařské vosky.
Na sjezdové lyže existuje obrovské množství nejrůznějších variací lyžařských vosků. Ty se od sebe liší především složením. Každé složení je nejvhodnější do jiných, specifických povětrnostních podmínek. Je potřeba si uvědomit, že zima není každý den stejná. Jednou je tepleji, jednou zase více mrzne. Také kvalita sněhu je rozdílná. Sníh může být mokrý, sypký nebo naopak namrzlý. I když se to může zdát jako drobnost, tak věřte, že správné namazání je opravdu důležité. Pokud lyžujete jednou za rok, a patříte tedy mezi sváteční lyžaře, nemusí být pro vás použití správného vosku nejdůležitější. Pokud se však v lyžování doslova vyžíváte, potom ihned poznáte, zda jste zvolili vhodný vosk.

Kromě volby správného vosku, kdy je potřeba tedy přihlížet především k teplotě vzduchu, druhu lyží a v neposlední řadě ke kvalitě sněhu, hraje významnou roli i správné namazání lyží. To nemusí být pro každého zase tak jednoduchá činnost. Je třeba totiž dodržovat určité zásady.
V prvé řadě je třeba, aby byly lyže suché. Skluznici musíte následně zbavit starých vosků a jakýchkoli jiných nečistot. K odstranění nečistot a jiných zbytků se využívají chemické čistící prostředky a speciální umělohmotné stěrky a kartáče.
Následuje samotné nanášení vosku, to můžete učinit dvěma způsoby. Buď studenou metodou, nebo napařovací metodou.
Obecně platí, že za studena se voskuje obtížněji, ale pokud není jiná možnost, není to pro výsledný efekt lyžování žádnou komplikací. Vosk se v tomto případě na lyže nanáší pouhým třením kostičky vosku o skluznice, a to ve směru jízdy. Poté je třeba vosk zakorkovat a vyleštit jemným hadříkem.
Pokud se rozhodnete pro voskování na bázi roztavení vosku, budete potřebovat nějaký nástroj na jeho roztavení. Nejčastěji se využívají speciální žehličky. Tato metoda má výhodu v tom, že tekutý vosk je na skluznici mnohem snadněji přijat, než ve studené formě.

Lyžařské vosky pro sjezdové lyže zakupujte vždy ve specializovaných prodejnách, které disponují také případnou poradenskou činností. Ne každý se totiž v této problematice vyzná, takže se neváhejte v případě jakýchkoli dotazů a nejasností poradit.
Pokud si na mazání lyží netroufáte, svěřte tuto práci zkušenější osobě, případně lyžařskému servisu.

Katalog lyží, sjezdové běžecké lyžování, lyžařské boty, vázání, hůlky, helmy, příslušenství, oblečení, lyžařská střediska - LyžeLyže.info

Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem. Zákaz kopírování nebo použití jakékoliv části tohoto webu. 

Copyright © 2018 LyžeLyže.Info

Ochrana soukromí a soubory cookies   |   Kontakt   |   Odkazy   |   Přidat firmu